Dökümanlar

Alternate Text
ANA SAYFA   /   DÖKÜMANLAR

UÇAK KARDEŞLER COVİD-19 BİLGİLENDİRME

Bilindiği gibi, yeni corona virüs hastalığı ( COVİD-19) Aralık 2019 tarihinden bu yana tüm dünyada yayılmaya devam etmektedir. Dünya genelinde 19 milyonun üzerinde, ülkemizde 200 bin üzerinde insanın bu hastalıktan etkilendiği belgelenmiş olup, dünyada 700 binin üzerinde, ülkemizde 6 bine yaklaşan can kaybına yol açmıştır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de karantina ve benzeri sıkı önlemlerle hastalığın yayılımı ve etkileri kontrol altına alınmaya çalışılmış ve 1 Temmuz 2021’den itibaren ülkemizde yeniden normalleşme (yeniden açılma ) sürecine başlanmıştır.

Bilindiği gibi COVİD-19, hastaların veya belirti göstermeden virüsü taşıyan kişilerin öksürme, hapşırma, konuşma ve hatta solumaları sırasında ortaya saçılan damlacıklar yolu ile bulaşmaktadır. Virüs içeren bu damlacıkların solunması, gözle teması ile hastalık bulaşırken, bu damlacıklarla kirlenmiş yüzeylere dokunulup daha sonra eller yıkanmadan ağız, burun ve göze temas halinde de dolaylı yoldan bulaş meydana gelebilmektedir.

Henüz hastalık belirtisi göstermeyen veya hastalığı çok hafif belirtilerle ya da hiç belirti oluşmadan geçiren kişilerin de bu hastalığı bulaştırma riski bulunduğu unutulmamalıdır. Ayrıca farklı bireylerin hastalığı çok farklı belirti ve klinik tablolarla olduğu kadar farklı şiddette de geçirebildikleri göz önüne alındığında, insanların bir araya geldikleri diğer ortamlarda olduğu gibi bulaşma riski bulunduğu açıktır.

Sık sık söz edildiği gibi, ‘normale dönüş’ denildiğinde tamamen yeni bir ‘normal algılanmalıdır. Artık eskiden olduğu gibi arkadaşlarımız, sevdiklerimiz ya da tanıdıklarımızla tokalaşmak, sarılmak, öpüşmek, yakın mesafeden sohbet etmek, toplu halde bir araya gelmek gibi alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız.

Bu koşullarda, Sağlık Bakanlığı tarafından sık sık güncellenen rehber ve yönergelerin olduğu kadar uluslararası bilim kuruluşlarının yayınlarının da takip edildiği şirketimizde gerekli tüm önlemler alınmış olup gerektikçe güncellemeler de yapılmaktadır.

Bu zorlu sürecin sağlıkla geçirilebilmesi dileği ile dayanışma içinde sağlıklı günlerde bir arada olmayı temenni ediyoruz.